Ciekawostki o grobowcu Tutanchamona - 1 2025

Ciekawostki o grobowcu Tutanchamona

W swojej podróży do zaświatów Tutanchamon nie został sam. W jego grobowcu znaleziono trzy inne mumie, być może należące do dwóch córek faraona i jego żony Ankhesenamon.

Skarb Muzeum Egipskiego w Kairze

Wszystkie bezcenne skarby i szczątki znalezione w grobowcu Tutanchamona są obecnie przechowywane w Muzeum Egipskim w Kairze, stolicy Egiptu. Są przedmiotem badań wielu naukowców. Ostatnie analizy mumii Tutanchamona pozwoliły nam zrekonstruować jego twarz, podobną do tej przedstawionej na masce pośmiertnej znalezionej w grobowcu. Dzięki skanowi na mumii ustalono przyczynę jego śmierci. Tutanchamon zmarł śmiercią naturalną , nie został zabity, jak podejrzewali niektórzy badacze w przeszłości.

Faraonowie Egiptu nie lubili publicznie pokazywać swoich włosów: aby je ukryć, nosili długie nakrycie głowy, zwane „nemes”, ozdobione niebieskimi i złotymi paskami. Nemy symbolizowały boską naturę samego faraona.

Legenda o klątwie Tutanchamona

Sława grobowca Tutanchamona oraz odnaleziony w nim bezcenny skarb wiąże się również z pogłoskami o tajemniczej klątwie, która uderzyła w każdego, kto się z nią zetknął.

Legenda głosi, że na sarkofagu faraona widnieje zdanie: „śmierć poszybuje na skrzydłach temu, kto zakłóca spokój króla”.

O klątwie zaczęto mówić w 1923 roku, kiedy hrabia Carnarvon, finansista wyprawy Cartera, zmarł w wyniku infekcji spowodowanej ukąszeniem owada, która po wywołaniu wysokiej gorączki przerodziła się w zapalenie płuc. Klątwa była próbą udaremnienia możliwych kradzieży grobów i została również wykorzystana w momencie odkrycia jako chwyt reklamowy.

Kradzieże w grobowcu

Grób Tutanchamona, pomimo podjętych środków ostrożności, został dwukrotnie splądrowany. Pierwsza kradzież, według Cartera, miała miejsce po pochówku faraona z rąk kogoś, kto pracował przy grobie, natomiast druga grabież miała miejsce 15 lat później.

Jednak obie kradzieże dotyczyły tylko zewnętrznych pomieszczeń grobowca. Dwie najbardziej wewnętrzne pozostały nienaruszone. Tutanchamona chronił i ukrywał znajdujący się kilka metrów nad nim grobowiec Ramzesa VI , który z tego powodu był bardziej narażony na działanie szabrowników.

Artykuł powstał przy współpracy z sklep bhp Gvarant