Książki, które warto przeczytać - "Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki" C. Whitehead - 1 2024

Książki, które warto przeczytać – „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” C. Whitehead

Autor powieści pochodzi z Nowego Jorku, gdzie urodził się w 1969 roku. Wykształcenie zdobył na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda studiując historię literatury angielskiej. Po ukończeniu edukacji powrócił do Stanów Zjednoczonych i został zatrudniony jako recenzent w piśmie „The Village Voice”. W tym samym czasie rozwijał swoją karierę pisarską. Pierwszą książką, która otrzymała nagrodę (Anisfield-Wolf Book Award) była powieść „John Henry Days” z 2001 roku – dotąd nie przetłumaczona na język polski.

„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” C. Whitehead

Jednak największy sukces zyskała „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki”, po premierze w 2016 roku nagrodzono ją takimi ważnymi wyróżnieniami jak National Book Award, Nagrodą Pulitzera w kategorii literatury pięknej oraz Nagrodą im. Arthura C. Clarke’a. Obecnie trwają prace nad ekranizacją historii przedstawionej w książce. Colson Whitehead jest pisarzem, który w swojej twórczości skupia się przede wszystkim na rasizmie i niewolnictwie czarnoskórych. Niedawno opublikował powieść „Miedziaki” poruszającą te tematy.

Akcja „Kolei podziemnej” rozgrywa się w XIX-wiecznym stanie Georgia. Główną bohaterką jest Cora – niewolnica pracująca na plantacji oraz nowo zakupiony niewolnik Ceasar, który opowiada Corze o tajnym systemie ratującym czarnoskórych. Nie będąc pewnymi czy rzeczywiście taka kolej istnieje, decydują się na ucieczkę.

Temat jaki porusza Colson Whitehead jest bardzo wymagający, nie tyle dla rozliczenia się z przeszłością, co dla unormowania teraźniejszej sytuacji. Autor przestrzega przed eskalacją rasistowskich zachowań pokazując wprost do czego może to doprowadzić. Nie powstrzymuje się od opisów brutalnych i krwawych scen, co tylko wzmacnia emocje podczas lektury. Mimo wszystko należy przeczytać tę powieść do końca, żeby poznać punkt widzenia potomka dawnych niewolników oraz zobaczyć jak kształtowała się historia Stanów Zjednoczonych.

Więcej artykułów dotyczących kultury i historii polski oraz świata znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl.