Stosowane w kuchni i kosmetyce nasiona lnu mają wysoką wartość odżywczą i chronią przed poważnymi chorobami. Nasiona lnu pozyskiwane są z kwiatów lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), jednorocznej rośliny zielnej należącej do rodziny Linaceae. Są chronione przez kapsułkę i bardzo małe; ich kolor może wahać się od złocistożółtego do brązowego.
Z nasion lnu otrzymuje się mąkę i olej. Z nasion i oleju wykorzystuje się również kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry. Gotowany olej lniany służy jako spoiwo do pigmentów oraz do wykańczania przedmiotów drewnianych. Mąka pozyskiwana z odpadów nasion wykorzystywanych do produkcji oleju jest bogata w błonnik. W przypadku kaszlu w postaci okładu ułatwia odkrztuszanie flegmy oraz rozluźnia mięśnie tchawicy i oskrzeli.
Właściwości i korzyści
Nasiona lnu są przydatne przy nadciśnieniu, cukrzycy, zapaleniu gardła, kaszlu, egzemie, czyrakach, zaparciach, bólach reumatycznych i problemach menstruacyjnych. Oprócz minerałów i białek zawierają kwasy Omega 3, które są ważne w profilaktyce chorób układu krążenia, obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Zastosowania i przechowywanie
Nasiona lnu można spożywać w całości lub mielone. Najlepiej zmielić je młynkiem do kawy, ponieważ kapsułka ochronna utrudnia trawienie. Po rozdrobnieniu należy je przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 24 godzin; ekspozycja na światło i nagłe zmiany temperatury powodują, że jełczeją.
Jeśli są spożywane z całą kapsułką, muszą być dobrze przeżuwane. Możesz również zostawić jedną lub dwie łyżki nasion na noc w filiżance zimnej wody. Woda staje się galaretowata z powodu uwolnienia śluzu z nasion. Preparat wypijany rano na czczo pomaga regulować pracę jelit.
Jedna lub dwie łyżki siemienia lnianego dziennie wystarczą do znacznego zaopatrzenia w jego składniki odżywcze. Ponieważ wchłaniają dużo wody (do 4-5 razy więcej niż ważą), wskazane jest, aby ich spożyciu towarzyszyć odpowiednia ilość płynów.