Proekologiczne samochody dla świadomej kobiety - 1 2025

Proekologiczne samochody dla świadomej kobiety

Walka z zanieczyszczeniami i dbałość o środowisko naturalne są coraz ważniejsze w naszym życiu. Trend ten przekłada się też na motoryzację. Przybywa samochodów z ekologicznymi napędami: hybrydowymi różnego typu i elektrycznymi. Sprawdźmy, jakie przyjazne dla środowiska pojazd mogą trafić w gusta świadomych fanek motoryzacji.

Zarówno normy prawne, mające na celu redukcję poziomu zanieczyszczenia powietrza, jak też oczekiwania klientów sprawiają, że w zasadzie wszyscy producenci samochodów oferują modele proekologiczne, czyli zelektryfikowane (hybrydy miękkie, samo-ładujące i typu plug-in) oraz w pełni elektryczne. Można je nabyć nie tylko jako nowe w salonach, gdyż na rynku wtórnym również przybywa takich pojazdów. Pamiętajmy, że przed zakupem samochodu z drugiej ręki należy zawsze zweryfikować jego historię z pomocą numeru VIN. Pomoże w tym firma carVertical. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko nabycia auta powypadkowego, skrajnie wyeksploatowanego czy kradzionego – takiego, które może okazać się skarbonką bez dna lub, co gorsza, wpędzić nas w problemu natury prawnej.

Podobnie jak wszystkie inne produkty, także samochody projektowane są dla zróżnicowanych grup klientów. Są wśród nich modele zaprojektowane z myślą głównie o kobietach. Przyjrzyjmy się zatem kilku proekologicznym autom, które mogą zainteresować świadome Panie wiedzące, czego oczekują po czterech kółkach.

Włoski „elektryk” w sam raz do miasta

Osoby poruszające się autem głównie po dużym mieście mogą zainteresować się kultowym pojazdem rodem ze słonecznej Italii, czyli Fiatem 500. Jest to trzydrzwiowy hatchback klasy A (segment samochodów najmniejszych). Jego najnowsza, trzecia generacja, która weszła na rynek w zeszłym roku, oferowana jest z napędem wyłącznie elektrycznym, czyli takim, który najlepiej sprawdza się właśnie w aglomeracjach: w ruchu miejskim zużywa najmniej energii, pozwala na dynamiczny start spod świateł oraz nie generuje zanieczyszczeń. „Pięćsetkę” nabyć można z baterią 23,8 kWh i mocy 95 KM lub 42 kWh i mocy 118 KM. Autko oferowane jest jako hatchback, w wersji 3+1 oraz cabrio. W miejskiej dżungli docenimy jego niewielkie wymiary pozwalające zaparkować nawet na zapchanych parkingach i manewrować w ciasnych uliczkach oraz znakomity układ kierowniczy.

Z lwim pazurem

Znacznie większym, gdyż przynależącym do segmentu B, ale wciąż przeznaczonym głównie do miasta samochodem jest Peugeot 208. Druga generacja tego pięciodrzwiowego hatchbacka zadebiutowała w 2019 roku. Samochód odznacza się – charakterystyczną dla tej francuskiej marki – dość agresywną, wpadającą w oko stylistyką, mającą w sobie coś lwiego – i nie chodzi tylko o logo na masce. Wnętrze też jest bardzo ciekawie zaprojektowane. Ogólnie, Peugeot 208 przyciąga osoby ceniące sobie indywidualną stylistykę i lubiące, kiedy ich auto wyróżnia się na ulicy. Dla wielu potencjalnych klientek pewnie będzie istotne, że model ten nie ogranicza wyboru rodzaju jednostek napędowych. Pod maską pracować bowiem mogą silniki benzynowe 1,2 PureTech o mocy od 75 do 130 KM, diesel 1,5 BlueHDI o mocy 102 KM lub najbardziej z nich wszystkich ekologiczny silnik elektryczny o mocy 136 KM. Ten ostatni znajdziemy w modelu e-208. „Elektryk” znakomicie sprawuje się w mieście, na jednostki spalinowe zdecydować się mogą osoby często wyjeżdżające w trasę i potrzebujące większego zasięgu.

Ekologia bardziej rodzinna

Panie nie ograniczają swoich motoryzacyjnych zainteresowań jedynie do samochodów miejskich. Jak najbardziej mogą przecież zasiąść za kierownicą auta rodzinnego, na przykład kompaktowego, które sprawdzi się podczas odwożenia dzieci do szkoły, dojazdów do pracy oraz wakacyjnych podróży całą rodziną. Przykładem jest zeszłoroczna nowość, czyli Renault Megane E-Tech. Jest to piąta już generacja ogromnie popularnego przedstawiciela segmentu C, tym razem w pełni zelektryfikowana. Tego pięciodrzwiowego hatchbacka napędzać może silnik EV40 o mocy 130 KM lub EV o mocy 218 KM. Samochód odznacza się niebanalną stylistyką, obszernym wnętrzem oraz podwyższonym prześwitem, który pozwala sobie znakomicie radzić z krawężnikami, progami zwalniającymi czy nierówną nawierzchnią.

Jeśli ktoś nie chce mieć elektrycznego Megane’a, rynek wtórny pełen jest egzemplarzy poprzednich generacji. Przy czym czwarta, z silnikami spalinowymi pod maską, wciąż jeszcze jest produkowana i oferowana w salonach jako pięciodrzwiowy hatchback, czterodrzwiowy sedan, kombi i sportowy hot-hatch.

A może dziki koń?

Panie ceniące luksus i sport też mogą znaleźć coś dla siebie na rynku samochodów proekologicznych. Ford Mustang Mach-E, oferowany od 2021 roku, to najnowsze, w pełni elektryczne wcielenie legendarnego amerykańskiego samochodu sportowego. W odróżnieniu od wersji spalinowej, też dostępnej na rynku, nie jest fastbackiem ani kabrioletem, lecz pięciodrzwiowym, rodzinnym crossoverem typu coupe. W zależności od wersji, oferuje silniki o mocy 269-487 KM oraz napęd na tylną oś lub na cztery koła.