Tokarka czy frezarka CNC?

Kiedyś życie było prostsze – potrzebowaliśmy okrągłego przedmiotu? Używaliśmy tokarki. Potrzebowaliśmy nieokrągłego przedmiotu? Pewnie dobrym wyborem była frezarka. Ale już pierwsza obrabiarka numeryczna CNC to zmieniła – nagle okazało się, że frezarki CNC mogą wykonywać dokładne otwory i średnice zewnętrzne, dzięki możliwości interpolacji kołowej a tokarki CNC zyskały napędzane narzędzia, pozwalające im wykonywać kształty nieobrotowe i zastępować frezarki. Dzisiaj postaram się przybliżyć te sytuacje i po krótce opisać, kiedy tokarka, a kiedy frezarka będą najlepszym wyborem.

Frezarki CNC to frezarki CNC, a tokarki CNC to tokarki CNC – żadna obrabiarka numeryczna CNC nie będzie w stanie wykonać pracy lepiej, niż obrabiarka dedykowana, co oznacza, że co do zasady do wykonywania elementów okrągłych lepiej użyć tokarki CNC. Proces toczenia jest zwykle bardziej wydajny (większa ilość usuwanego materiału w jednostce czasu), łatwiejszy w automatyzacji (podajniki i podciągacze pręta są bardzo popularne) i łatwiejszy w programowaniu i doborze technologii. Jeżeli jednak nasz przedmiot obrabiany poza dużą ilością cech obrotowych, które wykonamy za pomocą tokarki CNC, posiada też cechy stricte frezarskie, wtedy warto rozważyć, zgodnie z początkiem tego akapitu, przeniesienie części pracy na frezarki CNC. Frezarki CNC posiadają większe magazyny narzędziowe, są mniej kolizyjne, posiadają znacznie mocniejsze wrzeciona niż silniki narzędzi napędzanych i znacznie częściej posiadają pełny zestaw sond, pozwalający nie tylko poprawnie zmierzyć narzędzia i bazę przedmiotu obrabianego, ale też wykonać kontrole międzyoperacyjną i automatycznie wprowadzić ewentualne poprawki.

Z drugiej jednak strony obrabiarka numeryczna CNC wprowadziła nowy system pracy w którym staramy się wykonać wszystkie operacje na jednej obrabiarce aby uniknąć przezbrojeń, magazynowania półfabrykatów z wykonaną częścią operacji oraz pozwalający na pracę bez udziału ludzi. W tej sytuacji tokarki CNC z napędzanymi narzędziami takie jak np. popularny Haas ST20Y, frezarki CNC z możliwością toczenia, takie jak produkty firmy Kitamura czy też uniwersalne tokarko-frezarki, takie jak seria JX firmy Nakamura Tome mimo tego, że nie zawsze będą optymalną maszyną do wykonania pojedynczych cech przedmiotu obrabianego, to w ogólnym rozrachunku wykonają ten przedmiot najszybciej, a co za tym idzie – najtaniej.

Wybór nie jest więc oczywisty, dlatego warto zwrócić się do technologa który zna zarówno tokarki CNC jak i frezarki CNC oraz który doradzi, jaki proces najlepiej wybrać i powie, która obrabiarka numeryczna CNC będzie optymalna do pracy. Takim technologiem może być firma Abplanalp, największa firma posiadająca kompleksowe wsparcie w dziedzinie obróbki CNC w Polsce. A jeżeli nasze fundusze nie wystarczają na zakup nowej obrabiarki z kompletnym oprzyrządowaniem i wdrożeniem produkcyjnych, to możemy zastanowić się nad zakupem tokarki CNC lub frezarki CNC z rynku wtórnego, na przykład przez portal Obrabiarka.pl posiadający oferty sprzedaży obrabiarek, narzędzi, elementów eksploatacyjnych czy innych peryferiów związanych z obróbką CNC.