Władysław Hasior - artysta zdopingowany Podhalem - 1 2025

Władysław Hasior – artysta zdopingowany Podhalem

Władysław Hasior urodził się w 1928 roku w Nowym Sączu. W latach pięćdziesiątych XX wieku studiował na warszawskiej ASP. Przez dużą część życia był związany w Zakopanem, gdzie mieszkał, pracował i aktywnie uczestniczył w życiu publicznym.

Kim był Władysław Hasior?

Rzeźbiarz, malarz, prowokator, który blisko współpracował z Muzeum Tatrzańskim, któremu zapisał swoje dzieła, dokumenty oraz rzeczy osobiste. Jest autem wielu akcji artystycznych. Plastyk o niczym nieskrępowanej wyobraźni, kreujący w swych pracach koszmarne i mroczne światy rodem z późnego średniowiecza. Jednocześnie twórca bardzo polski, blisko związany z historią i kulturą Podhala. Należy wiedzieć, że Władysław Hasior to jeden z najbardziej oryginalnych artystów współczesnych, który w swoich dziełach nawiązywał do tradycji ludowych oraz takich nurtów w sztuce jak np. surrealizm.

Przedmioty codziennego użytku jako artefakty

Hasior miał zwyczaj zbierać stare przedmioty codziennego użytku, aby później wykorzystać je w swoich pracach, gdzie nabierały nowego znaczenia. Na pewno niejeden projektant mógłby się od niego uczyć i czerpać inspiracje. Kto wie, być może przykładowe projekty na bazie pomysłów znanego artysty byłyby dziś do przeczytania na najlepszych stronach dekoratorskich jak np. www.homely.pl? Całości tak powstałej kompozycji przeważnie dopełniał tytuł. Na przykład „Wyszywanie charakteru” (1974 rok) to instalacja składająca się między innymi z maszyny do szycia i małej plastikowej lalki, która leży pod stopką z igłą. Dzięki tytułowi praca nabiera gorzkiego metaforycznego sensu. Warto wiedzieć, że Hasior jest również autorem niekonwencjonalnych pomników w Polsce i zagranicą, np. „Ratownikom górskim” w Zakopanem (1959 rok). W zakopiańskiej Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej, której wnętrze sam zaaranżował, możemy zobaczyć około 150 jego prac. Artysta zmarł w 1999 roku.